Specjalność pasieki – miód nawłociowy

Miód nawłociowy jest bardzo cenną choć rzadko spotykaną odmianą miodu w Polsce. Powstaje z nektaru zebranego przez pszczoły na Nawłoci późnej i Nawłoci kanadyjskiej. Jego silne właściwości antybiotyczne ( nazywany 'polska manuka' ) oraz zwiększające odporność organizmu spowodowały, że w ostatnich latach jest coraz częściej poszukiwany dla dzieci zwłaszcza przy 'grypowej' pogodzie. Jego łagodny (słodko - kwaśny, cytrynowy) smak i przyjemny kolor powoduje, że jest bardzo lubiany przez dzieci - w odróżnieniu od miodu lipowego za którym dzieci nie przepadają. Idealnie pasuje do herbaty z cytryną. Jest również stosowany przy schorzeniach układu krążenia, problemach z prostatą czy przy zapobieganiu miażdżycy. W medycynie ludowej nazywany nektarem życia, stosowany w pielęgnacji urody. Jest miodem szybko krystalizującym. Musimy się śpieszyć z jego odwirowaniem, gdyż potrafi skrystalizować jeszcze w plastrach wyjętych z ula. Miód nawłociowy stał się w ostatnim czasie najpopularniejszym wśród naszych klientów.

Jesteśmy przeciwnikami rozpuszczania miodów w podwyższonych temperaturach ( z fazy stałej do płynnej). Miód nawłociowy, gdy skrystalizuje, robi się bardzo twardy. Alternatywnie do rozpuszczania miodu, stosujemy kremowanie by uzyskać miód nawłociowy kremowany. Proces kremowania jest bardzo prosty lecz pracochłonny. Polega na dość powolnym mieszaniu miodu i rozbijaniu zalążków krystalizacji. Kremowanie miodów nie powoduje utraty żadnych właściwości chemicznych ani prozdrowotnych. Dzięki temu procesowi uzyskujemy miód o konsystencji budyniu dający się łatwo rozsmarować. Taką konsystencję zachowa również w późniejszym okresie. Miód kremowany (nawłociowy, rzepakowy oraz mniszkowy) zyskał taką popularność wśród naszych klientów, że przygotowujemy go prawie wyłącznie w takiej formie. Co najważniejsze: nie jest podgrzewany i nie traci swoich unikalnych właściwości.

Miód nawłociowy ma jeszcze tę zaletę, że pochodzi z roślin rosnących na nieużytkach, gdzie nikt nie stosuje nawozów ani oprysków. Pszczelarze z Zalesia Górnego i okolic są dumni ze specyficznego, wspaniałego smaku tego miodu. Cennik miodów

Kolor: jasno żółty, miód kremowany jest dużo jaśniejszy, kolorem przypomina miód rzepakowy
Smak: słodki z wyczuwalną słodko-kwaśną nutą.

Najcenniejszymi produktami z ula dla naszego organizmu są pierzga, pyłek i propolis