Pierzga i propolis jesień 2014r

Prace pasieczne dobiegają końca, w wolnych chwilach pozyskujemy pierzgę i propolis.

Dlaczego są najdroższymi produktami pszczelimi wielokrotnie przewyższając cenę miodu i wciąż obserwuje się ich niedobór?

Propolis pszczoły przynoszą  w niewielkich ilościach. Służy im jako zabezpieczenie przed rozwojem grzybów wirusów i bakterii. Pozyskujemy go poza sezonem pszczelarskim ( jego zbiór jest bardzo czasochłonny stąd nie wszyscy pszczelarze mają do niego cierpliwość.  Z jednego ula jesteśmy w stanie pozyskać  ok 50-150g tego surowca w sezonie. Tak niewielkie ilości w połączeniu z jego szerokim antybiotycznym spektrum działania sprawiają, że jest bardzo poszukiwany na nalewki, maści czy w stanie surowym. Nie powinno go nigdy zabraknąć w domowej apteczce.

Pierzga powstaje z przerobionego przez pszczoły pyłku z dodatkiem miodu i enzymow pszczelich. Pozyskujemy ją z ramek gniazdowych, które wycofujemy ( w przypadku naszej pasieki) wraz z ostatnim miodobraniem. Pierzga wielokolorowa ( jak na zdjęciu obok ) jest najcenniejsza, gdyż świadczy o tym, że powstała z urozmaiconego pyłku, więc spektrum jej działania będzie szersze.
Dlaczego cena pierzgi jest tak wysoka?

Ponieważ jest bezcennym źródłem białka i właściwości prozdrowotnych nie tylko dla ludzi ale również dla pszczół. Niedobór pierzgi lub pierzga powstała z pyłku zebranego z monokultur, powoduje niedorozwój i słabnięcie rodziny. Stąd zabranie każdej ramki pierzgi z ula, trzeba dwa razy przemyśleć. W niektórych rejonach naszego kraju jest to wręcz niemożliwe ( ze względu na możliwość osłabienia rodzin pszczelich). Pozyskanie pierzgi, wiąże się ze zniszczeniem zbudowanych ramek pszczelich, dostosowanie gospodarki pasiecznej do jej pozyskania i przechowania.

Pierzga z żyznych lasów mieszanych i łąk Chojnowskiego Parku Krajobrazowego powstała z pyłku zbieranego z wielu gatunków kwiatów ma szersze spektrum działania niż powstała na monokulturach uprawnych. Jej stosowanie w przypadku anemii, depresji, stanu osłabienia jest szeroko rozpowszechnione. Sami spożywamy pierzgę w następujący sposób. Czubatą łyżeczkę zalewamy wodą. Rano wypijamy na czczo.

Uwaga !!! Taka mikstura połączona z miodem stawia (po kilkudziesięciu minutach) na nogi podczas dalekiej podróży, zastępuje kawę, działa lepiej i dłużej a na pewno zdrowiej niż napoje energetyczne. Sprawdzone przez nas w długich trasach!