Co zrobić z rojem pszczół w ogrodzie

Co zrobić z rojem pszczół w ogrodzie?

Na gałęzi powiesił się rój. Przyleciał nagle, niebo poczerniało a na domowników padł blady strach

 

Na początku, chcę uspokoić, że rój jest zazwyczaj bardzo łagodny. Pszczoły nie atakują same z siebie, Rój pszczeli nie rzuci Ci się na szyję. Jeśli pszczoły są mocno pobudzone, możemy je opryskać zwykłą wodą ( np. czystym opryskiwaczem) by uspokoić rodzinę i utrudnić wzbijanie w powietrze.

Co się stanie z rojem pszczół?

 

Rój wisi na gałęzi zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Czasem jednak zdarza się, że wisi kilka dni (tak jak na zdjęciu). W tym czasie zwiadowczynie sprawdzają miejsca na nowa siedzibę. Miejsca na nowe gniazdo, były już znalezione wcześniej. Teraz jest podejmowana decyzja gdzie rój z królową poleci. Jeśli rój wisi na drzewie, świadczy to najczęściej o zdrowej matce. Jeśli zalegnie na ziemi (pomimo różnych drzew i krzewów wokół) świadczyć to może o defekcie matki – rój zostanie długo z matą na miejscu.

Kto zabierze rój z pszczołami?

· Straż Pożarna nie zabierze a tym bardziej ( o zgrozo !!) nie wytruje pszczół. Czasem może mieć kontakt do lokalnych pszczelarzy.

 

· Kontaktuj się z lokalnym Kołem Pszczelarzy. Powiat Piaseczyński - Koło Pszczelarzy w Piasecznie. Możesz dzwonić do naszej pasieki Miody Domańskich lub przekażemy kontakt do pszczelarzy, którzy są bliżej i pomogą.

 

Co zrobić z rojem pszczół

· Możemy zostać pszczelarzem J. Wtedy powinniśmy szybko zorganizować ul, transportówkę lub np. na szybko przygotowane zamknięte papierowe pudło wielkości średniej lub dużej walizki z wyciętym prostokątnym otworem 2x15 cm. Dokładnie: zamknięty karton z wyciętym otworem. Takie drewniane lub papierowe pudło podstawiamy lub wieszamy otworem blisko roju, Pszczoły powinny mieć możliwość przejścia do otworu.Najlepiej jeśli pszczoły do otworu dotykają Pamiętajmy że rój waży 1-4kg. Gdy rój osiądzie w gnieździe błyskawicznie zaczyna budować woskowy plaster. Składany jest w nim cały transportowany w wolach miód. Od tej chwili tracisz akt własności pudelka :) To jest ich dom i będą go bronić.

 

· Kontaktujemy się z pszczelarzem opisując możliwość dojścia do roju, udostępnienie drabiny itp. Pszczelarz często chętnie odbierze rój. W okolicach: południowa Warszawa, Piaseczno, Żabieniec Wilanów, Konstancin, Góra Kalwaria, Prażmów, Lesznowola, Grójec, możesz liczyć na pomoc pszczelarzy z Koła Pszczelarzy w Piasecznie. Jeśli rój powiesił się u Ciebie, oznacza to, że pasiekę masz w niedalekiej odległości pasieki– tu pomoc znajdziesz najszybciej.