Zakładanie pasieki

Jak założyć pasiekę?

Co jest potrzebne by założyć pasiekę?

 

 1. Zamiłowanie !
 2. Podstawowa wiedza ( polecam podręcznik Wanda Ostrowska Gospodarka Pasieczna, czasopisma pszczelarskie – nawet stare roczniki, fora w internecie - polecam Forum 'Ambrozja', książka'Pasieka Towarowa' Typańskiego - bardzo rzeczowo ciekawie napisana książka, można powiedzieć, że jest to Gospodarka Pasieczna Ostrowskiej w pigułce )
 3. Fundusze, na początek przynajmniej 1300 zł ( niniejszy post piszę w 11.2014 r.)
 4. Miejsce pod pasiekę – kilka- kilkanaście m od granicy z sąsiadem, najlepiej zasłonić pasiekę od strony sąsiada żywopłotem 2-3 m wysokości lub np. siatką cieniującą, niekoniecznie musi to być twoja działka – wystarczy popytać – miejsce się znajdzie
 5. Dobre rady:
 1. Zamiłowanie albo złapiesz bakcyla albo stwierdzisz, że to nie dla Ciebie. Nie poddawaj się jeśli popełnisz błędy. Popełnisz na pewno niejeden :). Nie musisz mieć własnego placu. Nieużytków jest wiele. Wystarczy porozumieć się z właścicielem.

 2. Podstawowa wiedza. Najlepiej umówić się z pszczelarzem, trafić do rejonowego koła pszczelarzy i pomóc przy pracach. Pszczelarze są na ogół życzliwymi ludźmi i czują misję edukacji. Na Mazowszu polecam Mazowiecki Związek Pszczelarzy – działają tutaj rejonowe koła. Podręcznikiem pszczelarskim jest Gospodarka Pasieczna Wandy Ostrowskiej, która na początku może wydać się nieco niezrozumiała, jednak wielokrotnie będziesz do tej książki wracać i znajdziesz tam 99% odpowiedzi na swoje pytania. Przeczytaj koniecznie rozdziały o pracach w sezonie, poszerzanie gniazd, przeciwdziałanie rójce, przygotowanie do zimy. Dużą pomoc znajdziesz na forach dyskusyjnych, polecam Forum Ambrozja.

 3. Dlaczego 1300 zł ?: dwie silne rodziny ze sprawnymi ulami 1000 zł; podręczny sprzęt 180zł ( dłuto, podkurzacz, bluza pszczelarska, miotełka, widelec do odsklepiania), podstawowe przybory do ula 100zł ( węza - 20 arkuszy, 20 ramek, drut ). Dobra rada: kup ule w dobrym stanie! Może to być bardzo stary ul ale sprawny. Ważna jest zdrowa silna rodzina. Jeśli zaczniesz przygodę z pszczołami wiosną, wystarczy Ci jedna rodzina, z której bez problemu zrobisz jedną lub dwie kolejne. Warto mieć zapasowy pusty ul na rójkę czy odkład ( nowa rodzina). Dobrze by przy zakupie pierwszej rodziny był z Tobą ktoś kto się na pszczołach nieco zna, zwłaszcza jeśli znajdziesz 'wyjątkowo atrakcyjną ofertę cenową'. Szanujący się pszczelarz posiadający zdrowe, silne rodziny pszczele z młodą matką zapewne nie będzie chciał sprzedać wiosną pszczół bez ula poniżej 400-500 zł. Byłoby to ekonomicznie nieuzasadnione. Na pusty (używany - stary) ul zostawiam cenę 100-150 zł. Z czasem będzie Ci potrzebna miodarka do odwirowania miodu ( używana ocynkowana 300-400 zł, nowa to wydatek od 1500zl w górę ). W pierwszym sezonie obejdziesz się bez niej licząc na pomoc pobliskiego pszczelarza. Zakup miodarki powinien być dostosowany do wielkości pasieki. Prawie wszyscy pszczelarze powiększają ilość uli w stosunku do pierwotnych planów. I jeszcze jedno. Nie nastawiaj się w pierwszym sezonie na miód, tylko na poznanie i obserwowanie rodziny pszczelej.
 4. Miejsce pod pasiekę. Jeśli będziesz dążył by mieć pszczoły łagodne, to nie będą przeszkadzały ani domownikom ani sąsiadom. Ważny jest żywopłot lub siatka (od strony wylotu z ula ) na wysokości 2-3m. Chodzi o to by podbić pszczołom lot do góry. Gdy wzniosą się na tę wysokość (powyżej głowy), nie będą przeszkadzały domownikom i sąsiadom. Dobrze mieć pasiekę niedaleko zbiornika wodnego gdzie występują różne gatunki wierzb. Dla nas najcenniejsza jest wierzba iwa, która kwitnie bardzo wcześnie wiosną i dostarcza bardzo wartościowy pyłek oraz pierwszy konkretny nektar w sezonie. Dopływ świeżego pyłku i nektaru zapewni prawidłowy i szybki rozwój rodziny pszczelej. Ustaw ul wylotkiem w kierunku południowym ( ew wschodnim). Ustaw w miejscu gdzie dojedziesz w bliskiej odległości samochodem.

 5. Dobre rady:
 • Nie nastawiaj się w pierwszym sezonie na miód tylko na poznanie i obserwowanie rodziny pszczelej.
 • Od początku sezonu obserwuj przynoszony przez pszczoły pyłek i kwitnące drzewa. Porównuj z tabelami kwitnienia i tabelami kolorów pyłku. Ucz się na tej podstawie rozpoznawać otaczającą cię roślinność.
 • Planuj kolejność zakwitania roślin wokół, pomoże Ci to przygotować się do prac w pasiece gdy będziesz miał więcej uli.
 • Typowe prace pasieczne nie mogą Cię zaskakiwać ( no, może poza pierwszym sezonem :)
 • Nie oszczędzaj na nowych ramkach i węzie. Nadmiar odbudowanych ramek zawsze Ci się przyda a umiejętne dawanie rodzinom nowych ramek do zabudowy, zwiększa siłę rodziny, hamuje nastrój rojowy, przeciwdziała sytuacjom stresowym, zwiększa produkcję miodu.
 • Nie bagatelizuj warrozy jesienią i zbieraj informacje jak ją ograniczać metodami ekologicznymi w sezonie. Warroza jest Twoim największym wrogiem, przenosi groźne dla rodziny pszczelej wirusy. Jeśli masz pszczoły, Warrozę masz na 100%
 • Pamiętaj, że największym wrogiem pszczół zimą jest wilgoć a nie mróz ( odpowiednia wentylacja).
 • W październiku zabezpiecz koniecznie ule przed gryzoniami. Nie ocieplaj jesienią uli. Ocieplaj ule zimą: koniec stycznia - początek lutego przed silnymi mrozami a koniecznie tuz przed czy tuz po wiosennym oblocie.
 • Naucz się poznawać kiedy w Twoim rejonie panuje głód. Nie możesz tego okresu przegapić. Bądź na niego przygotowany/na ( Ramki z pokarmem zabrane wiosną ze ścieśniania gniazd, zbity słoik z miodem, odsklepiny z miodem)
 • Dbaj o to by rodzina nie głodowała i nie była dłuższy czas zapełniona miodem (obie sytuacje mogą mieść w sezonie skutki ujemne)

Te wskazówki o których pisałem powyżej, są tylko namiastką informacji, które powinieneś posiąść. Zachęcam do szkoleń ( jest ich dużo), literatury a może wpadniesz na szalony pomysł by ukończyć Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Do tej ostatniej rady zachęcam najbardziej

 

Powodzenia J

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z pszczołami, chętnie pomożemy : )
To nie jest trudne a daje nie tylko wiele satysfakcji ale też …miodek,
pewny, słodki, zdrowy miodek : )))

Napisz do nas! Wszystkie dane w zakładce Kontakt.

Tomasz Domański

Prezes Koła Pszczelarzy MZP w Piasecznie